Element główny każdej instalacji fotowoltaicznej to oczywiście panele słoneczne, które są wykonane z krzemu. Krzem podczas procesu przechwytywania fotonów, a więc mniejszych jednostek światła, wprawia elektrony w ruch, w czego efekcie jest produkowana elektryczna energia. W taki sposób jest wytwarzany stały prąd, który trafia następnie do solarnego inwertera, w którym jest zamieniany na zmienny prąd. Ten już zasila wszelkie urządzenia elektryczne.
Panele słoneczne montujemy najczęściej na dachach w taki sposób, aby były skierowane na południe, czy też na zachód. Przechwytują one możliwie największą dawkę promieni słonecznych. Przy tym musimy unikać różnego rodzaju zaciemnień, które mogą zmniejszać znacznie efektywność działania naszych paneli.
Energia, która jest wytwarzana przez fotowoltaiczną instalację, ze względu na nieco większe napięcie niż prąd z sieci, jest zużywana w pierwszej kolejności. Zaś nadmiar prądu, który uda się wytworzyć jest przesyłany do publicznej sieci poprzez dwukierunkowy licznik. Kiedy nasze zapotrzebowanie na prąd zwiększa się, możemy go pobrać z sieci publicznej w ciągu jednego roku. Jest to świetny sposób na magazynowanie energii elektrycznej w sieci właśnie na podstawie wszelkich systemów opustów.
Nie ma co się dużej zastanawiać nad tym czy warto. Wystarczy przeczytać opinie i recenzje w sieci, a będziemy tylko utwierdzeni w tym, że fotowoltaika jest przyszłością i ogromną dla nas szansą na oszczędności.