9

KONSTRUKCJE W 3D A BIM

BIM szturmem wdarło się w niemalże każdą specjalizację, w której konieczna jest holistyczna i kompleksowa współpraca nad jednym projektem przez przedstawicieli kilku dziedzin w jednym czasie. Z wykorzystaniem BIM można w dużo prostszy niż do tej pory sposób tworzyć zaawansowane projekty architektoniczne, konstrukcje budowlane, czy też tworzyć inne projekty, które będą miały swoje zastosowanie jako budynki użytku publicznego.

Na rynku można spotkać coraz więcej oprogramowania, które reklamowane jest jako to dedykowane konstruktorom, architektom czy też inżynierom budownictwa. Przy wyborze odpowiedniego narzędzia pracy liczą się tak naprawdę dwie kwestie: to czy program spełnia funkcję dobrze funkcjonującego parametrycznego cada, a jednocześnie pozwala na pełne wykorzystanie technologii modelowania informacji o budynku.

Konstrukcje, które powstawały będą w 3D są tak naprawdę ściśle związane z technologią BIM. To dzięki temu innowacyjnemu modelowaniu projekt, który powstał w 3D przestał być traktowany jako skończony produkt, a stał się dopiero środkiem do osiągnięcia jak najlepszych i wymiernych rezultatów.

Doskonałym programem, który jest coraz częstszym wyborem przy tworzeniu konstrukcji w oparciu o technologię 3D jest program Allplan . Konstruktorzy mogą prowadzić w nim prace, które oparte będą o model 3D, dzięki czemu wszystkie zmiany naniesione na projekt ulegną aktualizacji w czasie rzeczywistym. Pełne i dostosowane konstrukcje przestrzenne stanowią wierne odwzorowanie modeli rzeczywistych, co sprawia, że użytkownik już na etapie tworzenia i fazy koncepcyjnej posiada pełną wiedzę na temat tego, jak dany element będzie wyglądał w trybie rzeczywistym.

Konstrukcje tworzone w 3D w połączeniu z BIM gwarantują znaczną zmianę w podejściu do projektów, które od tej pory traktowane mogą być jako spójna całość już od momentu fazy konceptualnej, a finalnie mogą okazać się dużo lepszymi i bardziej dopracowanymi rozwiązaniami niż miało to miejsce do tej pory.