10

Maski antysmogowe – ochrona przed cichym zabójcą

Smog, czyli mieszanina powietrza i spalin towarzyszy nam na codzień, a niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak negatywnie wpływa on na zdrowie człowieka. Czy możemy się przed tym ochronić? Jakie działania powinniśmy podejmować?

Smog może być przyczyną wielu chorób, zwłaszcza cywilizacyjnych. Najbardziej powszechne choroby, na których rozwój wpływa smog, to schorzenia układu oddechowego oraz sercowo – naczyniowego. W celu zapobiegania tym chorobom, warto zaopatrzyć się w maskę antysmogową, która jest tylko niewielkim dodatkiem, ale korzystanie z niej może przynieść wiele pozytywnych skutków.

Jak działają maski antysmogowe?

Przede wszystkim, należy pamiętać, iż na rynku znajdziemy naprawdę wiele tego rodzaju masek, jednakże sztuką jest wybranie tej odpowiedniej. Maska, która będzie prawidłowo spełniała swoje zadanie powinna być wyposażona w filtr HEPA, który zatrzymuje zanieczyszczenia. Ważne jest również to, iż nie powinniśmy lekceważyć oznaczeń, które pojawiają się na maskach. Przykładowo oznaczenie N99 zapewnia nas, że filtr zatrzymuje 99% pyłów. Znakomitym rozwiązaniem są również maski, które są dodatkowo wyposażone w filtr węglowy – taka maska zatrzymuje nie tylko pyły, ale także zanieczyszczenia gazowe.

Oprócz filtra ważne jest również dopasowanie maski antysmogowej. Maseczka, która jest źle dopasowana do twarzy, odstaje w różnych miejscach, nie będzie działała w taki sposób, w jaki powinna, bowiem zanieczyszczenia i tak do nas dotrą. Maski antysmogowe początkowo mogą być trudne w użytkowaniu, ponieważ oddychanie w nich nie należy do najłatwiejszych, z tego powodu warto zwrócić uwagę, czy maseczka ma zaworki ułatwiające oddychanie. Dodatkowo, filtry powinny być wymieniane już po kilkunastu godzinach użytkowania – w innym przypadku narażamy się na gorszą skuteczność maski.

Maski antysmogowe a koronawirus

Na pierwszy rzut oka, ten rodzaj masek jest niezwykle podobny do maseczek, które zalecane są do noszenia w celu zapobieżenia zarażenia koronawirusem. Mimo to, że maska będzie chroniła nas od zewnątrz, niekoniecznie zadziała to też w drugą stronę. Walcząc z wirusem musimy dbać zarówno o siebie, jak i o innych. Maski antysmogowe, które wyposażone są w zaworki mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla innych ludzi, ponieważ te zawory otwierają się, gdy wydychamy powietrze.

W dzisiejszych czasach, smog jest poważnym problemem, z którego ludzie nie zdają sobie sprawy. Maseczka antysmogowa, jeśli jest użytkowana prawidłowo może nawet uratować Twoje życie – każdy powinien to sobie uświadomić.