Na jaki dach blachodachówka?
Kiedy materiał wybieramy na pokrycie naszego dachu, warto rozważyć oczywiście blachodachówkę, która obecnie jest rozwiązaniem bardzo popularnym. Możemy dopasować ją bez względu na to, w którym stuli utrzymany został nasz dom. Sama funkcjonalność blachodachówki przewyższa inne pod wieloma względami, uważane za materiały klasyczne, jak chociażby dachówka ceramiczna standardowa. Jednak zanim się na zakup zdecydujemy, dobrze jest poznać wszelkie cechy blachodachówki oraz zastanowić, czy właściwości jej będą akurat do naszego dachu odpowiednie. Zatem na jakie dachy sprawdzi się blachodachówka?
Czy blachodachówki nadają się na każdy dach?
Na jakie dachy sprawdzi się blachodachówka? Czy oby na pewno na każde? W zasadzie to blachodachówka jest uniwersalnym materiałem. W związku z tym sprawdzi się jako pokrycie dachy do powierzchni różnego rodzaju. Należy pamiętać jednak, że od tego, jak jest bardzo skomplikowana budowa dachy, nie tylko zależy koszt wykonania, ale również sam sposób montowania.
Ocenia się tak naprawdę, że dach, który pokryć zamierzamy blachodachówką, powinien mieć sam kąt nachylenia nie mniejszy niż między dziewięć a dziesięć stopni. Jeśli powierzchnia sama w sobie jest płaska, to przymocowanie blachy możliwe jest tylko i wyłącznie po zastosowaniu uprzednim sztywnej podkładki z płyt wiórowych czy też z desek. Częściej zdecydowanie taki materiał wykorzystywany jest na stromych konstrukcjach. Blachodachówki sprawdzają się doskonale zarówno na dachach dwuspadowych oraz na dachach jednospadowych.
Blachodachówkę sprzedaje się w arkuszach o rozmiarach określonych. Jeśli dach jest wielospadowy oraz ma budowę bardziej skomplikowaną, do jego pokrycia nada się lepiej blachodachówka cięta na wymiar bądź też blachodachówka modułowa. Jej arkusze na pewno są mniejsze, znacznie łatwiejsze w transporcie oraz prostsze w dopasowaniu do samego rodzaju dachu.
Na co przy zakupie blachodachówki zwrócić uwagę?
Pomimo tego, że blachodachówka to materiał odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia oraz także na szkodliwe atmosferyczne warunki, trzeba pamiętać, że jej wszelkie właściwości mogą się różnić i to zależnie od rodzaju ochronnej powłoki. Trafna ocena tego, która będzie z nich najlepsza, między innymi zależy od samego miejsca położenia domu. W zacienionej i osłoniętej bardziej okolicy dach na pewno nie będzie zbytnio narażony na promieniowanie UV czy też na bardzo silne spady.
Dobrym przykładem są poliestrowe powłoki, chociaż są najtańsze, ochronią słabo przed słońcem, poza tym nie cechują się także zbyt wysoką odpornością na mechaniczne uszkodzenia. O wiele bardziej wytrzymałe są powłoki PVDF oraz pural. Są o wiele droższe od poliestrowych, ale lepiej zdecydowanie zabezpieczą nasz dach przed wszelkimi odkształceniami oraz także utratą wyglądu estetycznego. Musimy także pamiętać, aby przez zakupem blachodachówki zmierzyć dokładnie powierzchnię, którą zamierzamy pokryć. Dzięki temu zamówimy tyle dokładnie arkuszy, ile potrzebujemy, nie marnując przy obróbce specjalnie większej ilości materiały.