7

Program do warsztatu samochodowego Desktop czy SaaS?

Oprogramowania do warsztatu samochodowego to już obecnie standard. Umożliwiają one odpowiednią koordynację pracy, zarówno na poziomie administracyjnym jak i dystrybucyjnym. Jeśli chcemy znaleźć program do warsztatu samochodowego, zacznijmy od wyboru miejsca na przechowywanie danych i samą lokalizację softu. Co więc wybrać Dekstop czy Saas?

Desktop czy Saas do warsztatu samochodowego?

Zacznijmy od oprogramowania Dekstopowego, czyli działającego na licencji i dostarczanego przez producenta np. na zwykłej płycie CD lub do pobrania i zainstalowania na komputerze. Dostęp do niego będzie możliwy tylko i wyłącznie za pośrednictwem komputera, na którym program został zainstalowany, a to czy można taką instalacje przeprowadzić na wielu urządzeniach, zależy tylko i wyłącznie od woli producenta i rodzaju wykupionej licencji. Zaletą tego programu jest stały dostęp do aplikacji, zarówno w trybie on jak i offline. Nie straszna jest więc awaria sieci, gdyż dalej będzie można zarządzać serwisem. Niestety, zawsze trzeba wykorzystywać ten komputer, na którym odbył się proces instalacji. Niektóre oprogramowania Desktopowe posiadają dostęp do Chmury, w której można zapisać istotne dane, a w przypadku awarii kopia tworzona jest na internetowym dysku.

Weźmy teraz pod lupę oprogramowania w formie SaaS czyli Software as a Service. Oznacz to nic innego jak oprogramowanie jako usługa. Cała aplikacja, jest więc na komputerze dostawcy oprogramowania, które on nam udostępnia za pośrednictwem Internetu. Program pojawia się w kształcie strony internetowej, na której mamy konto do logowania się w samochodowym serwisie. Usługi te rozliczane są w formie abonamenty. Zaletą jest to, że może ono działać na wielu komputerach, za wadę zaś możemy uznać konieczność posiadania stabilnego połączenia z siecią.