18

PROJEKTOWANIE BIM – OD CZEGO ZACZĄĆ?

Spora część architektów i inżynierów budownictwa wzbrania się przed rozpoczęciem projektowania opartego na BIM w obawie przed tym, że wiąże się to z koniecznością całkowitej zmiany wszystkich dotychczasowych przekonań. BIM oczywiście dokonało niemałej rewolucji w podejściu do projektowania, jednak obecnie jej ślady zostały zachowane głównie jako pozytywna zmiana w sposobie przeprowadzania realizacji. Sama osoba zainteresowana wdrożeniem na grunt swojej codziennej pracy technologii modelowania informacji o budynku nie musi się niczego obawiać.

Przede wszystkim samo projektowanie odbywa się teraz za pomocą niezwykle zaawansowanych programów, które w dużej mierze są w pełni kompatybilne z technologią BIM. Dzięki temu specjalista z danej dziedziny może skupić się na pomyślnej i efektywnej realizacji danego projektu.

BIM pozwala na stworzenie jednego, głównego modelu, który następnie staje się przedmiotem przekształceń i pracy zespołu projektowego. Taki zabieg pozwala na wybranie wariantu, który okaże się najbardziej optymalnym i dopasowanym do wymogów rozwiązaniem. Bezproblemowe zarządzanie zmianami i współpraca ze wszystkimi uczestnikami projektu w jednym czasie korzystnie wpływa na skrócenie czasu realizacji.

Przed rozpoczęciem wdrażania BIM należy tak naprawdę dokonać wyboru odpowiedniego oprogramowania, które w późniejszym czasie w bardzo dużej mierze poprowadzi nas przez cały schemat realizacji, którego do tej pory nie znaleźliśmy.

Programem, który jest coraz chętnie wybierany zarówno przez profesjonalistów jak i osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z BIM jest Prota. Pochlebne opinie użytkowników wskazują przede wszystkim na intuicyjny i prosty w obsłudze interfejs, który jednocześnie bardzo sprawnie współgra z zaawansowanymi funkcjami programu. Uniwersalność i bogate zaplecze merytoryczne i techniczne to czynniki, które sprawią, że zmiana w charakterze pracy na ten oparty na BIM dokona się szybko i niemalże niezuważalnie.